ვენაში ჩასულ მაკა ბოჭორიშვილს ავსტრიის საგარეო საქმეთა მინისტრმა მხილების და კრიტიკის სერია მოუწყო. "ოცნების" საგარეომ ფატქი დამალა, თუმცა ყველაფერი ავსტრიელი მინისტრის განცხადებიდან გახდა ცნობილი.
ბოჭორიშვილს შექების ნაცვლად, პირდაპირ უთხრეს, რომ გმობენ მომიტინგეებსა და მედიის წარმომადგენლებზე რეჟიმის მიერ მოწყობილ ძალადობას და ყველა დამნაშავის დასჯას ელოდებიან.
ბეათე მაინლ-რაიზინგერმა "ოცნება" ღიად ამხილა ევროპული კურსის შეცვლას და ინტეგრაციის პროცესის შეჩერებაში.
კარგ პარტნიორებს შორის ასევე შესაძლებელია გულწრფელი და ღია დისკუსიები და სამწუხაროდ დღეს ბევრი რთული თემა გვქონდა.  როცა საქმე ევროკავშირში გაწევრიანების გზას ეხება, საქართველომ უკუსვლა დაიწყო. ეს როგორც ავსტრიული, ასევე ევროპული პერსპექტივიდან, დასანანია. ჩვენ ვხედავთ რეფორმების უკუსვლას სამართლიანობის, კანონის უზენაესობისა და ადამიანის უფლებების საკითხებშიც. ასევე უკან ნაბიჯები, რომელიც ეხება სამოქალაქო საზოგადოების მიზანში ამოღებას კანონმდებლობის გავლით. შედეგად, ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესი გაჩერებულია. ჩემს ქართველ კოლეგას მკაფიოდ განვუცხადე, რომ ჩვენ მკაცრად ვგმობთ მშვიდობიანი მომიტინგეებისა და მედიის წარმომადგენლების წინააღმდეგ ძალადობას. საქართველოს ხელისუფლებამ პატივი უნდა სცეს  შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლება და ძალის გამოყენებისგან თავი შეიკავოს. ძალადობის ყველა აქტი უნდა იქნას გამოძიებული, ხოლო დამნაშავეები - პასუხისგებაში მიცემული.
როცა ვლაპარაკობთ ქვეყნის სუვერენულ არჩევანზე, ჩვენ პატივი უნდა ვცეთ ხხალხის დემოკრატიულ არჩევანს. არჩევნები ჩატარდა, სადაც აღასობით საერთაშორისო დამკვირვებელი იყო . ყოველგვარი მტკიცებულებების გარეშე ვნახეთ ბევრი პროტესტი არცევნების შედეგებთან დაკავშირებით . ვხედავთ, კონკრეტული აქტორები  უგულებელყოფენ ქართველი ხალხის გადაწყვეტილებას. ჩვენ განვიხილავთ ევროკავშირში ინტეგრაციას მთავარ პრიორიტეტად , ამ მიზნის განსახორციელებლად მნიშვნელოვანია დიალოგის ქონა პარტნიორებთან", - განაცხადა მაკა ბოჭორიშვილმა. „ოცნების“ სამინისტრომ დაწერა, რომ მინისტრებმა მიმოიხილეს როგორც ორმხრივი ურთიერთობების,  ისე საერთაშორისო ფორმატებში თანამშრომლობის,  რეგიონალური უსაფრთხოებისა და სხვა მიმდინარე აქტუალური საკითხები.